Osprzęty robocze Koparkoładowarka stanowi solidną platformę dla szerokiego zakresu osprzętów takich, jak: łyżka wieloczynnościowa z zębami lub ostrzem i widłami paletowymi łyżka dzielona łyżki podsiębierne z zębami łyżki do skarpowania lemiesz do śniegu widły paletowe odśnieżarka wirnikowa zamiatarka workownica do workowania piasku młot wyburzeniowy frezarka do asfaltu wiertnica hydrauliczna. Szybkozłącze koparkowe oraz hydrauliczne szybkozłącze ładowarkowe umożliwiają szybką wymianę wyżej wymienionych osprzętów. Konstrukcja wysięgnika osprzętu ładowarkowego umożliwia stabilne utrzymanie ładunku i jednocześnie zapewnia dużą siłę odspajania. Wysięgnik teleskopowy osprzętu koparkowego zapewnia duże wartości głębokości kopania. Z kolei specjalna rama umożliwia boczny przesuw wysięgnika oraz jego obrót o 180°. Uprawnienia W Polsce koparkoładowarki mogą być obsługiwane wyłącznie przez osoby, które ukończyły szkolenie i uzyskały pozytywny wynik sprawdzianu przeprowadzonego przez komisję powołaną przez Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego w Warszawie3.Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Koparko%C5%82adowarka
Należy pamiętać, że zastosowanie innych części może poskutkować mniejszą sprawnością urządzenia, a nie o to przecież chodzi, żeby urządzenie miało mniejszą sprawność, tylko o to, żeby jego sprawność była właśnie większa.
Koparki jednonaczyniowe można podzielić: ze względu na rozmiary wykonywanych prac minikoparki (do 0,16 m?) koparki małe (>0,16 do 0,50 m?) koparki średnie (>0,50 do 5 m?) koparki wielkie (>5 m?) ze względu na napęd osprzętu mechaniczne (linowe) hydrauliczne ze względu na źródło napędu parowe ? obecnie już historyczne spalinowe ? wyposażone w silnik spalinowy spalinowo-elektryczne ? napędzane silnikami elektrycznymi zasilanymi przez zespół prądotwórczy z silnikiem spalinowym umieszczony na koparce elektryczne ? zasilane silnikami elektrycznymi czerpiącymi energię z sieci energetycznej ze względu na sposób prowadzenia osprzętu roboczego: koparki przedsiębierne, określana również jako odsiębierne ? naczynie urabiające porusza się w ruchu roboczym po krzywej płaszczyźnie pionowej w kierunku od podstawy koparki koparki podsiębierne ? naczynie urabiające porusza się w ruchu roboczym po krzywej płaszczyźnie pionowej w kierunku do podstawy koparki ze względu na rodzaj osprzętu: łyżkowe ? narzędziem roboczym jest otwarte naczynie stalowe z krawędzią tnącą, wyposażone ewentualnie w klapę opróżniającą, umieszczone bezpośrednio na końcu ruchomego wysięgnika zgarniakowe, określane również jako zbierakowe strugowe ? wyposażone w wysuwny nóż odcinający grunt w formie strugi chwytakowe ? wyposażone w chwytak z osprzętem dźwigowym z osprzętem kafarowym z osprzętem ładowarkowym, określane jako koparkoładowarki z osprzętem specjalnym ze względu na rodzaj podwozia: samojezdne: gąsienicowe ? wyposażone w gąsienicowy układ bieżny kołowe, określane również jako oponowe ciągnikowe (przy wykorzystaniu podwozia ciągnika rolniczego samochodowe (zastosowanie podwozia samochodowego) kroczące szynowe ? określane również jako kolejowe pontonowe ? pływające zainstalowane na jednym lub na kilku pontonach ciągnione, jako osprzęt montowany na innych maszynach (bezpodwoziowe) ze względu na rodzaj nadwozia nieobrotowe ? nadwozie nie ma możliwości obrotu względem podwozia obrotowe ? nadwozie ma możliwość częściowego lub pełnego obrotu niepełnoobrotowe pełnoobrotowe ? możliwość obrotu nadwozia o dowolny kąt Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Koparka_jednonaczyniowa.